نردبان المپیاد ریاضی – جبر (مرحله اول)

 • در کتاب حاضر به مباحث جبر در المپیاد ریاضی در سطح مقدماتی پرداخته شده است تا دانش‌آموزان با داشتن معلوماتی در حد کتاب‌های درسی بتوانند مطالب این کتاب را به خوبی دنبال کرده و فراگیرند. این مطالب شامل اتحادها، چندجمله‌ای، نابرابری و تابع است. در ضمن یک فصل جداگانه به نام مباحث متفرقه نیز به کتاب اضافه شده است که مواردی مانند نحوه حل معادلات جبری، مثلثات پایه و آشنایی با تصاعدهای حسابی و هندسی در آن گنجانده شده است.

  ویژگی یکتای کتاب که آن را از دیگر کتاب‌های مشابه خود متمایز می‌کند این است که در عین سادگی توضیحات و حل و بررسی مثال‌های گوناگون، سعی شده است در آن به تمام مطالب جبری که برای قبولی در مرحله اول المپیاد ریاضی لازم است، اشاره‌ای شود.

  به تجربه و با توجه به سابقه تدریس در مدارس مختلف برای نگارنده ثابت شده است که اکثریت دانش آموزان در مبحث جبر و حل مسئله آن مشکل دارند و مفاهیم و قضیه‌ها را به‌درستی متوجه نشده و یا قادر به استفاده از آن‌ها برای حل مسائل نیستند. البته این موضوع تا حدی به ذات سخت بودن مسائل جبری بازمی‌گردد. با توجه به این مشکل و کمبود کتاب سطح مقدماتی در جبر، هدف از تألیف کتاب این بوده که اولاً دانش آموزان بتوانند بدون داشتن معلم و به‌تنهایی کتاب را مطالعه کنند و در مباحث آن مشکلی نداشته باشد. ثانیاً پس از خواندن کتاب و تسلط روی مباحث و سؤالات آن قادر باشد حداقل نیمی از سؤالات مبحث جبر که در مرحله اول المپیاد ریاضی کشوری مطرح می‌شود را پاسخ دهند. به همین علت تعداد صفحات کتاب و فصل‌های آن طوری تنظیم شده است که خواندن و یا تدریس آن در حدود سه ماه برای دانش آموزان یا معلمان محترم ممکن باشد.

  بسیاری از سؤالات و مثال‌های مطرح‌شده در کتاب که بیشتر از 200 عدد است، مقدماتی و ساده هستند و برای توانمندی بیشتر، تعدادی هم از میان سؤالات مرحله اول المپیاد ریاضی سال‌های گذشته انتخاب‌شده‌اند. توصیه می‌شود برای یادگیری بهتر مطالب ، قبل از مراجعه به حل مثال‌ها حتماً روی آن‌ها دقایقی فکر کنید تا بتوانید خودتان آن‌ها را حل کنید. در ضمن در پایان هر فصل تعدادی مسئله مرتبط با مطالب عنوان‌شده در فصل آمده است که حل آن‌ها می‌تواند به فهم بهتر مطالب فراگرفته شده کمک نماید.

  1. قبل
  2. بعد

 

مهدی صفا مولف کتاب نردبان المپیاد ریاضی – جبر مرحله اول

 

 • مدال نقره  کشوری المپیاد ریاضی سال 1376 و طلای کشوری سال 1377
 • مدال نقره المپیاد جهانی ریاضی سال 1377
 • دانشجوی دکتری مهندسی برق
  مولف کتاب‌های مقدمه‌ای بر تئوری اعداد ، نابرابری‌های هندسی و …
 • با سایر ناشرین:
  • مقدمه‌ای بر تئوری اعداد / انتشارات خوشخوان
  • نابرابری‌های هندسی / انتشارات خوشخوان
  • جبر در المپیاد / انتشارات خوشخوان
  • مسایل برگزیده نظریه اعداد / انتشارات خوشخوان

 

 

چند جلد از این کتاب در دست دانش‌پژوهان است؟ (هر ستاره 100 جلد)